Zondag 13 april brengen FIAN België, Boerenforum, De Landbouwbrigades en Extinction Rebellion de internationale dag van de boerenstrijd naar Gent. Onder de stadshal – ook bekend als schapenstal - vragen ze aandacht voor de druk op lokale voedselproductie en het groeiende probleem van onbetaalbare landbouwgrond. ‘Wanneer landbouwgrond vooral winsten doet groeien, staat de lokale voedselproductie onder druk’, aldus de actievoerders.
Jaarlijks vindt op 17 april de internationale dag voor de boerenstrijd plaats. In België gaan sinds enkele jaren de RéSAP hiermee aan de slag. De Waalse boerengemeenschap koos ‘toegang tot grond’ als centraal thema.
FIAN België, De Landbouwbrigades, XR Gent en Boerenforum brengen deze strijd nu ook naar Vlaanderen, want toegang tot grond is ook hier razend actueel. Vorig jaar publiceerde het ILVO een studie over het publieke landbouwgrondbezit in Vlaanderen en Brussel. Dat rapport zette het belang van toegang tot grond opnieuw op de publieke- en beleids agenda. Publieke landbouwgrond wordt steeds belangrijker met de huidige uitdagingen voor de landbouw en de open ruimte. De urgentie is duidelijk: in amper 10 jaar tijd steeg de gemiddelde grondprijs voor landbouw met 92%. Het aantal landbouwbedrijven daalde sinds 1980 met 81%. ‘In een landschap waarbij investeerders vooral hun winsten graag zien groeien, staat lokale voedselproductie onder druk’, aldus de actievoerders. Niet alleen is grond onbetaalbaar geworden voor lokale landbouwers, ze verliezen hun autonomie en worden afhankelijk van onzekere, tijdelijke regelingen, waardoor duurzame en langetermijnplannen onmogelijk worden.
FIAN België, Boerenforum, De Landbouwbrigades en XR Gent roepen op tot een sterker grondbeleid dat zorg draagt voor de boer.inn.en. Zo beklemtonen ze het belang van langetermijnzekerheid. Hierin spelen publieke gronden en een zorgzamer pachtdecreet een onmisbare rol.
Dit thema brengt de actievoerders niet toevallig naar Gent: ‘Gent is op vele vlakken een inspirerende pionier. Ze heeft een voedselstrategie die internationaal in de prijzen valt, maar ook bestaat Gent voor een vijfde uit landbouwgrond en verpacht ze 1800 hectare aan 160 boeren in de wijdere omgeving. Vandaag staat het landbouw- en voedselbeleid in de Gentse besparingsmarathon onder druk. Dit betekent een grote onzekerheid voor betrokken landbouwers en voedselinitiatieven.’
Zondag zullen de actievoerders een symbolische grondstoet bewandelen van de stadsrand naar de stadshal, ook wel bekend als schapenstal. Met een picknick en gesprekstafels wordt de complexe problematiek van landbouwgrond besproken.